18. februára 2018 Pridané od Educentrum v Tréning žiaden komentár

Kto je kouč a akú službu poskytuje?

 

Bol raz jeden Život, ktorý tak ako všetko v ňom, mal dobré aj zlé stránky. Sem tam sa udialo niečo zaujímavé – stretnutia s kamarátmi, niečo v práci, konflikty a zmierenia…. A tak stále dookola. Ten istý kolobeh udalostí, tí istí ľudia. Až Život zosmutnel . Čoraz častejšie navštevovala  Život zlá nálada, úzkosť, podráždenosť a nespokojnosť. Takéto pocity a stavy veľmi prekážali Životu, až jedného dňa sa rozhodol skoncovať s nimi. Ale nebolo to také jednoduché. Po niekoľkých neúspešných pokusoch návštevníkov pribudlo. Zavítali strach, obavy a neistota.

Raz, počas surfovania na internete, Život zbadal reklamu: „ Pozor! Profesia tretieho tisícročia….Coaching. Coach – sprievodca, ktorý lúčom svojho srdca ukáže ti cestu, po ktorej chceš kráčať, cestu k tvojmu vnútornému a vonkajšiemu svetu!….“  „ To je ono!“ Ozvalo sa v duši Života. „To je ten človek, ktorý mi pomôže  vymotať sa s môjho rutinného kolobehu života.“ Tak sa aj stalo..!

Taká krátka a jednoduchá ukážka z môjho života je o tom, že každý človek potrebuje zmeny. Zmeny, ktoré rozvíjajú osobnostnú podstatu človeka. Zmeny môžu byť bolestivé aj radostné, víťazné i určené na prehru. Mnohí z nás majú strach a obavy pred zmenami. A tak radšej ostávajú vo svojej zóne komfortu, ktorá poskytuje istotu, bezpečie ale je veľmi nudná a devastujúca. Je z toho nejaké východisko?  Jednoznačne áno! Existuje východisko pre tých, ktorí si neveria, majú pred budúcnosťou strach, ktorí sú osamelí, ktorí hľadajú svoju cestu alebo východisko z ťažkej situácie. Čo je to za zázrak? Je to profesia tretieho tisícročia – profesia KOUČA.

Som sociálny psychológ, konzultant v oblasti medziľudských rodinných vzťahov.  Moja cesta ku koučovaniu trvala 5 rokov. Počas štúdia na Akadémii Koučovania som pochopila rozdiel  medzi koučingom a konzultáciou, trénerstvom. „Kouč je odborník na vedenie koučovacieho rozhovoru a kladenie otázok, pomocou čoho je nápomocný pri realizácii toho, k čomu sa klient rozhodol…“ (Ing. E. Timková, HQ Team).  Niekde som prečítala veľmi krásne vyjadrenie o tom, že kouč je človek, ktorý je pripravený počúvať, aby vypočul. Pripravený pozerať sa, aby uvidel, vcítiť sa, aby bol sústredený na klienta. Týmto spôsobom vždy podporí transformačné procesy u jednotlivca alebo skupiny. Počas koučovacieho rozhovoru kouč vždy nachádza spôsoby, aby klient pozrel na svoj cieľ z rôznych uhlov pohľadu. Drží klienta v stave nadšenia  stimulu. Spolu s koučom sa človek učí žiť s otvorenou mysľou. Hľadí na svoju budúcnosť  otvorenými očami, teší sa. Prežíva neuveriteľné zázraky pre seba samého. Pre kouča každý  človek je super človek, so super schopnosťami. Každý z nás je pre neho najmúdrejší najsprávnejší, najschopnejší. M. Atkinson v jednom rozhovore s korešpondentmi povedala, že „….úlohou každého kouča je prevziať na seba plnú zodpovednosť za svoje líderstvo a viesť za  sebou ostatných….“

Vypracovala Galina Pavlíková 🙂

 

Pridajte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *